Barbara Stroci (1619-1677) |
Barbara Stroci
Italijanska kompozitorka i pevačica Barbara Stroci bila je jedna od onih talentovanih devojaka koje su imale sreću da zahvaljujući porodici dobiju odlično muzičko obrazovanje. Njen otac Đulio Stroci bio je poznati libretista i jedan od ključnih učesnika u formiranju operskog žanra početkom 17. veka. On je zahvaljujući svojim poznanstvima, ali pre svega i sopstvenoj naklonjenosti ka umetničkom izražavanju, uputio Barbaru na studije pevanja Frančesku Kavaliju, muzičkom direktoru kapele crkve Svetog Marka u Veneciji. Tako je Barbara imala privilegiju da na adekvatan način oblikuje svoj talenat, da dobije odlično opšte obrazovanje, naročito u domenu književnosti, za šta je zaslužan njen otac libretista, ali i da se kreće u istaknutim intelektualnim krugovima tog doba.
Frančeska Kačini (1587-posle 1641) |
Frančeska Kačini
Još jedna svestrana italijanska umetnica, savremenica Barbare Stroci, razvila je svoje sposobnosti zahvaljujući tome što je rođena u muzičkoj porodici. Ćerka čuvenog Đulija Kačinija, jednog od najistaknutijih imena s početka 17. veka koji je doprineo razvoju operskog žanra, bila je višestruko nadarena Frančeska Kačini, poznatija pod nadimkom La Cecchina, vrsna kompozitorka, pevačica, lautiskinja, pesnikinja i učitelj muzike. Ova italijanska ranobarokna umetnica rođena je 1587. godine u Firenci, gradu u kojem je rođena opera, a debitovala je kao pevačica već u trinaestoj godini u očevom muzičko-scenskom ostvarenju „Euridika“, komponovanom povodom venčanja Marije Mediči i Anrija IV.
Frančeska Kačini je 1600. godine prvi put stupila na opersku scenu u očevoj muzičkoj drami „Euridika“ i već tada je osvojila publiku svojim talentom i lepotom. Otac Đulio Kačini naučio ju je da svira čembalo i lautu, što joj je uz izrazite kompozitorske sposobnosti omogućilo da stupi u službu ugledne firentinske porodice Mediči 1604. godine, gde je radila kao učitelj muzike, pevačica i kompozitorka kamerne i scenske muzike. Tokom svog boravka na dvoru Medičijevih, ali i pre nego što je dobila to mesto, Kačinijeva je muzicirala u ansamblu sa svojim sestrama Setimijom i Margeritom, kao i bratom Pompeom.
Antonija Bembo (oko 1640- oko 1720) |
Antonija Bembo
Kako muzičko obrazovanje nije bilo svima podjednako dostupno u to vreme, posebno su bile privilegovane devojke koje su poticale iz imućnih porodica, naročito onih koje su bile naklonjene muzici. Jedna od takvih srećnica bila je i italijanska pevačica i kompozitorka Antonija Bembo, koja je zahvaljujući očevoj blagonaklonosti pevanje učila kod čuvenog Frančeska Kavalija, maestra di cappella venecijanske crkve Svetog Marka.
Ova barokna muzičarka rođena je oko 1640. godine u Veneciji u jednoj prefinjenoj i obrazovanoj porodici. Iako je njen otac Đakomo Padoani studirao medicinu, ipak je svoj život posvetio muzičkoj umetnosti. Tako je Antonija Bembo poput Barbare Stroci imala sreću da, posredstvom svog oca, uči pevanje sa Frančeskom Kavalijem, jednim od najistaknutijih italijanskih baroknih muzičara. Kada se udala za venecijanskog plemića Lorenca Bembu 1653. godine njena muzička karijera je na neko vreme prekinuta, pošto joj suprug nije dozvoljavao da se posveti umetnosti. Kako je doživljavala i nasilje u sopstvenom domu, Antonija je bila prinuđena da pobegne u Pariz, gde je nastavila da se bavi izvođenjem i komponovanjem muzike. Naime, još u Italiji je ostvarila saradnju sa gitaristom Frančeskom Korbetijem, koji je potom radio i bio veoma cenjen na francuskom dvoru. Nakon što je samo jednom zapevala pred kraljem Lujem XIV, Antonija Bembo je dobila doživotno izdržavanje što joj je omogućilo da se ponovo kreativno izražava kroz muziku.
Antonija Bembo je komponovala duhovne i svetovne kantate, motete i druga duhovna dela, kao i jednu operu.
Concerto delle donne
Od druge polovine 16. do početka 18. veka u Italiji se uočava značajan porast ženskog izvođaštva i stvaralaštva, a pojavi i razvoju tog fenomena u baroknoj epohi doprinelo je nekoliko ključnih faktora. Muzičarke su počele da osvajaju svet kamernog vokalnog izvođaštva na italijanskim dvorovima i u tom domenu su postale veoma cenjene, tražene i dobro plaćene. Nakon što je osnovan poznati ženski ansambl Concerto delle donne na dvoru u Ferari negde oko 1580. godine, slični muzički sastavi su počeli da niču i na drugim dvorovima u Italiji, što je naposletku dovelo do jakog ustanovljenja žena muzičara u srcu vokalnog izvođaštva. Takva praksa je takođe omogućila mladim i talentovanim devojkama da postanu članice tih ansambala i dobiju odlično muzičko obrazovanje.
Parazio Mikeli: Mlada žena svira lautu (oko 1570) |
Vrsne umetnice 16. i 17. veka su svojim izuzetnim muzičkim kvalitetima doprinele cvetanju italijanske kasne renesansne i ranog baroka, ne samo putem kompozicija koje su same pisale, već i kroz ostvarenja njihovih daleko poznatijih savremenika, poput Klaudija Monteverdija, Karla Đezualda da Venoze i Lucaska Lucaskija. Svako ko je prolazio kroz predele severne Italije krajem 16. veka, na samom kraju renesansne epohe, mogao je da čuje priče o fantastičnim koncertima koji su priređivani na dvoru Alfonsa II, vojvode od Ferare. On je na svom dvoru okupio grupu muzičarki, pevačica i sviračica. Ove umetnice postale su nadaleko poznate i cenjene u to vreme kao vrsni vokalni i instrumentalni virtuozi, a na dvoru vojvode od Ferare učestvovale su u okviru baletskih zabava. Nastupale bi za članove dvora, ali i za uvažene zvanice. Svojim virtuozitetom donele su prestiž samom gradu Ferari i inspirisale kompozitore tog vremena da pišu dela baš za njih.
Osnivanje ovog ansambla za privatne potrebe dvora u Ferari, kojeg su činile harfistkinja Laura Peperara, lautiskinja Ana Guarini, ćerka čuvenog pesnika Đovanija Batiste Guarinija, i violistkinja Livija d`Arko, veoma je uticalo na pojavljivanje sličnih formacija i u okvirima privatnih muzičkih kapela na dvorovima širom Italije. Takva ekspanzija ženskog muzičkog stvaralaštva u produktivnom i reproduktivnom smislu doprinela je razvoju italijanske svetovne muzike krajem 16. i početkom 17. veka.
Iako su kastrati vladali operskim scenama baroknog doba, žene su takođe pronalazile svoj profesionalni put u muzici upravo kroz bavljenje ovom vrstom izvođaštva. U manastirima širom Italije i monahinje su bile veoma vične muzici, pa je to bilo još jedno mesto gde su žene mogle da se bave ovom umetnošću.