Thursday, 7 May 2020

Franc List kao operski kompozitor

Jedan od najznačajnijih koncerata na Novosadskim muzičkim svečanostima prethodnih godina desio je 9. aprila 2019. godine, kada je na velikoj sceni Srpskog narodnog pozorišta premijerno u Srbiji izvedena opera Sardanapalo Franca Lista. Osim što smo po prvi put čuli ostvarenje koje je nedugo pre toga doživelo svetsko premijerno predstavljanje, nego smo otkrili da je List zapravo bio veoma naklonjen italijanskom belkantu. Oni koji bolje poznaju stvaralaštvo ovog romantičarskog umetnika setili bi se da u Listovom opusu ima divnih solo pesama, ali bi ga i pored toga uvek predstavili kao kompozitora klavirske muzike i pijanističkog virtuoza. Međutim, ovaj koncert svečanog otvaranja 39. izdanja Novosadskih muzičkih svečanosti pokazao je svima da je List bio zaista talentovani kompozitor operske muzike. I ne samo to! On je i priželjkivao da se kao stvaralac ostvari upravo u domenu ovog muzičko-scenskog žanra. 

O tome da je zaista imao ozbiljnu nameru da se posveti operi svedoči jedno pismo koje je List oktobra 1841. godine uputio svojoj prijateljici princezi Kristini Belđojozo. Tu čitamo sledeće reči: 

“Za tri godine ću završiti svoju karijeru u Beču i Pešti, gde sam je i počeo, ali pre toga, tokom zime 1843. godine, želim premijerno da izvedem operu u Veneciji.” 


Franc Šams: List koncertira u balskoj dvorani u Budimpešti (1872)

Muzikolog Dejvid Tripet, predavač na Univerzitetu u Kembridžu, zaslužan za rekonstrukciju partiture Sardanapala, rekao je da se ustaljeno mišljenje o Listu kao isključivo virtuozu na klaviru u muzičkoj javnosti umnogome promenilo:

“Nema sumnje da je List postigao zavidne rezultate kao pijanista u smislu da je iznova definisao boje klavirskog zvuka, da je briljantno transformisao orkestarsko i opersko muzičko tkivo u klavirsko, da je na jedinstveni način redefinisao pojam virtuoza. Ali, ne smemo zaboraviti da je on formalno napustio karijeru putujućeg virtuoza već septembra 1847. godine, kada je imao samo 35 godina. Imao je nameru da se skrasi u Vajmaru i posveti komponovanju opera kako bi konačno bio prihvaćen kao ozbiljan kompozitor.” 

Zanimljivo je to da je komponovanjem opera List želeo da načini taj važan korak udaljavanja od karijere putujućeg virtuoza. Možda zbog toga što je opera kao žanr bila veoma popularna u to vreme, te da su Listovi savremenici bili neki od najboljih operskih kompozitora, poput Rosinija, Belinija, Donicetija, Majerbera ili Vagnera. 


Teodor Hozeman: List u koncertnoj dvorani (1842)

Solo pesme Franca Lista



List je napisao oko šezdeset solo pesama, pretežno na nemačkom i francuskom, mada ima nekoliko njih i na drugim jezicima, poput italijanskog, ruskog i mađarskog. Kako je List bio pravi kosmopolitski umetnik, koji je mnogo putovao kao pijanistički virtuoz, odvažno je birao stihove najboljih pesnika za svoje pesme – Getea, Šilera, Hajnea, Igoa, Tenisona, Tolstoja i Petrarke. U njegovom vokalnom opusu se takođe pronalaze i kompozicije pisane na stihove njegovih prijatelja aristokrata. Žanr solo pesme je prisutan tokom čitavog stvaralačkog i životnog veka Franca Lista. Često je imao običaj da se vraća starim kompozicijama u želji da ih revidira, te postoji po nekoliko verzija istih pesama. Tom žanru se posvetio početkom tridesetih godina 19. veka, nakon što je priredio virtuozne klavirske transkripcije Šubertovih solo pesama. Jedna od Listovih najlepših i najčešće izvođenih solo pesama Oh, quand je dors komponovana je 1842. godine na stihove Viktora Igoa. Zanosna i nežna kantilena koja dočarava Igoove ljubavne stihove pokazuje da je List itekako znao da piše za glas. 


Koliko je zapravo opera bila latentno prisutna u Listovoj imaginaciji vidi se u melodici Tri Petrarkina soneta. Kompozicije su nastale tokom umetnikovog boravka u Italiji i mogu se slobodno smatrati arijama iako nose naziv pesme. List se nije ustručavao da od tenora traži veoma visoke tonove, dramatične izlive osećanja na operski način, ali i trenutke ekstatičnog lirizma. To svakako zahtevaju Petrarkini stihovi iz čuvenog Kanconijera koji obiluju stilskim figurama sa ciljem pojačavanja izražajnosti pesničkog izraza. 



Opera za klavirom


List je za potrebe svojih nastupa pisao varijacije, fantazije ili parafraze na kompozicije svojih prethodnika i savremenika. Romantičarski virtuozi na klaviru su često bili u isto vreme i kompozitori, te su za sebe pisali dela u kojima mogu da pokažu svoje sviračke mogućnosti putem improvizovanja na melodije poznatih operskih arija. Grandiozne koncertne fantazije i parafraze bile su naročite popularne u 19. veku, a List je bio taj koji je doprineo razvoju tog žanra romantičarske klavirske muzike. Namene su bile različite: promocija nepoznatih dela, upoznavanje publike sa operskom muzikom van teatra, mogućnost sažimanja složenog muzičko-dramskog dela u okviru medija klavira. Svima dobro poznate melodije operskih arija osiguravale su popularnost takvih izrazito virtuoznih komada među publikom. Jedna od takvih je i Velika koncertna parafraza na teme iz Verdijevog Rigoleta.



Rad na operi Sardanapalo


List je radio na svojoj operi u periodu od 1849. do 1851. godine. U partituri se prepoznaje mnoštvo uticaja kompozitorovih kolega, poput Belinija, Berlioza i Vagnera. Razlog zbog kojeg opera Sardanapalo nije završena bio je izgleda praktične prirode. List je bio nezadovoljan saradnjom sa prvim libretistom, pa je tražio drugog. Međutim, ni drugi se nije pokazao kao pouzdan saradnik, jer je sa velikim zakašnjenjem dostavio tekst za drugi i treći čin opere. List je potom tražio reviziju, koju libretista po svoj prilici nije uradio, te je opera ostala nedovršena. Rukopis je čuvan u arhivi u gradu  Vajmaru, a muzikolog Dejvid Tripet je pažljivim proučavanjem partiture uspeo da rekonstruiše muziku Franca Lista. Ono što je imao na raspolaganju bio je rukopis u obliku partiture za glas i klavir. Vokalne deonice su bile u potpunosti ispisane, a ostatak muzičkog materijala je bio dovoljan da se načini rekonstrukcija osnovnih muzičkih parametara, poput melodike, ritma, harmonije, kontrapunkta i fakture. List je na marginama rukopisa zapisivao određene detalje koji se odnose na orkestraciju, s tim da na nekim mestima nedostaju oznake za tempo, dinamiku ili artikulaciju. Nakon rada na rukopisu, delo je premijerno izvedeno avgusta 2018. godine, najpre u Vajmaru, a potom i u gradu Leriči u Italiji. 

Tematika opere Sardanapalo


Opera se zasniva se na istoimenoj tragediji Džordža Gordona Bajrona iz 1821. godine. Radnja je smeštena negde oko 650. godine pre Hrista u drevnoj Asiriji. Kralj Sardanapalo voli ugodan i raskalašan život u društvu konkubina, uz vino i proslave. Pravi je hedonista i ženskaroš. Njegovi podanici ga smatraju nečasnim čovekom, nedostojnim da vrši svoju dužnost i žele da ga uz pomoć pobunjenika zbace s vlasti. Reka Eufrat se izliva i uništava odbrambeni  zid  dvorca. Kralj šalje svoju porodicu na sigurno i naređuje da ga spale živog sa svojom ljubavnicom Mirom, grčkom robinjom. Prvi čin opere stavlja u prvi plan složen odnos između Mire i Sardanapala, prikazuje njenu duboku rastrzanost između osećanja velike ljubavi prema kralju i istovremeno mržnje prema njemu zbog ubistva njene porodice i napuštanja domovine. 

Ežen Delakroa: Smrt Sardanapala (1827)
Tematika opere Sardanapalo je bila neverovatno popularna u to vreme. Mnoga kulturna dobra u vidu kolonijalnog plena donošena su sa Bliskog Istoka u velike evropske muzeje, te su umetnici bili fascinirani tim egzotičnim, tajnovitim predelima. Ne treba zaboraviti da su romantičarski umetnici inače bili fascinirani dalekim svetovima, ali i prošlim vremenima. Tematika Listove opere se u potpunosti uklapa u navedenu odliku romantizma kao stilske epohe. Bajronova tragedija je navela čuvenog francuskog likovnog umetnika Ežena Delakroa da naslika monumentalno ulje na platnu pod nazivom Smrt Sardanapala 1827. godine. Nakon četiri bezuspešna pokušaja, francuski kompozitor Hektor Berlioz konačno dobija prestižnu Rimsku nagradu Pariskog konzervatorijuma 1830. godine zahvaljujući kantati Sardanapalova poslednja noć. Čak je šest opera komponovano na osnovu tog sižea tokom 19. veka, a Listova bi bila sedma da je napisana do kraja. 

Raskoš i monumentalnost Sardanapala


Muzikolog Dejvid Tripet objašnjava da je List, birajući baš ovu tematiku za svoje opersko ostvarenje, želeo da stvori monumentalnu scensku dramu sa elementima verizma. Snažna osećanja koja proističu iz konflikta na sceni pružio je Listu izvor za stvaranje deklamatorne belkanto melodike, koja zahteva fleksibilnost i izdržljivost glasa operskih umetnika. Raskošno orkestarsko tkivo dodatno otežava posao pevačima, koji moraju mudro i vešto da plasiraju svoj glas, ne narušavajući lepotu tona i finoću interpretacije. Osvrćući se na kompletnu Listovu muziku u operi, Tripet je zaključio:

“Što se postojeće muzike tiče, duboko je ukorenjena u lirici i drami belkanto stila, 
komponovana je izrazito melodično.” 




Umetnica koja je u Novom Sadu tumačila ulogu Mire, jermenski sopran Anuš Hovanisjan, ovako je opisala lik grčke robinje:

“Uloga zahteva briljantnu pokretljivost glasa, snažnu kontrolu nad melodijskim linijama i nudi zanosne, prave romantičarske melodijske lukove širokog daha.” 

Iako opera nosi naziv po tenorskoj roli, deonica Mire je najduža i najzahtevnija u partituri. O tome možda najbolje svedoči druga scena u kojoj ona peva o neprilici u kojoj se našla: grize je savest što voli čoveka koji je porobio njenu domovinu i odveo je na svoj dvor; nedostaje joj i majka, ali u isto vreme seća se tog trenutka kada je videla Sardanapala kako ponosno sedi na svom tronu. Osećanja koja razdiru Miru prepoznaju se po karakteru melodike koju krasi kantilena, ali i mnoštvo koloratura.




“Sve tri uloge zahtevaju istančan osećaj za lepo fraziranje i razumevanje harmonskih tenzija iz kojih se rađa pokret melodijske linije. Sopran treba da je u stanju da peva kolorature s lakoćom, a da pritom nema problema s ogromnim volumenom pratećeg orkestra.” 

Uloga kralja Sardanapala poverena je snažnom belkanto tenoru, dok se od basa, koji tumači lik sveštenika Beleza, očekuje tamna boja i odgovarajuća ozbiljnost. 


U opusu Franca Lista nalazi se još jedno opersko delo - jednočinka Don Sanče, nastala kada je kompozitor imao svega četrnaest godina. Premijerno je izvedena u Pariskoj operi 1825. godine. Dugo se smatralo da je partitura opere izgorela u požaru, ali je ona ipak otkrivena početkom 20. veka. Međutim, prvo izvođenje nakon tog otkrića upriličeno je tek sredinom sedamdesetih godina. Glavnu ulogu na premijeri tumačio je Adolf Nuri, jedan od najcenjenijih operskih pevača dvadesetih i tridesetih godina 19. veka. Evo kako zvuči njegova arija Aimer, aimer voilà.



No comments:

Post a Comment

Aproprijacije klasične virtuoznosti u hevi metal muzici

Žanr hevi metal muzike sa svim svojim derivatima je od nastanka krajem šezdestih i početkom sedamdesetih godina prošlog veka veoma uspešan i...