Thursday, 21 November 2019

Mocartova putovanja

"Najbolje obrazovanje dobiće pametan čovek putujući." - ove Geteove reči svoju najbolju potvrdu pronalaze u životu Volfganga Amadeusa Mocarta.


Porodica Mocart: Volfgang, Marija Ana i Leopold


Mocart je zaista mnogo putovao. Tokom godina provedenih u rodnom Salcburgu, a bilo je to sve do njegove 25. godine, on je oko trećinu vremena bio na putu. Kao nijedno drugo dete njegovog uzrasta Mocart je imao priliku da upozna evropsku muzičku scenu, kompozitore i muzički stil tog vremena. Međutim, ta putovanja nisu bila značajna samo za njegovo muzičko stvaralaštvo, već su odigrala važnu ulogu u oblikovanju njegove ličnosti, pre svega kroz nastupe pred evropskim plemićkim porodicama. Tokom godina provedenih u Beču - od 1781. do 1791. godine - nije toliko putovao. Živeo je u jednom umetničkom ambijentu koji ga je oblikovao i inspirisao. Ne treba zaboraviti da je tada imao i porodicu, što je još jedan dovoljan razlog za vođenje mirnijeg života. Zahvaljujući tim putovanjima Mocart je postao ono što je naposletku bio - zrela umetnička ličnost. Tokom tih putovanja on je dobio porudžbine za nove kompozicije, dobio je stimulans za dalji rad, bio je inspirisan muzičkim životom drugih gradova, od kojih su neki bili daleko razvijeniji od njegovog rodnog Salcburga. Mocart je mnogo toga naučio tokom tih putovanja, a upoznao je ne samo brojne muzičare, već i druge poznate ličnosti tog vremena. Sva ta iskustva su oblikovala njegovo stvaralaštvo i kompozitorski stil.

Ne postoji bolji način da se razumeju život i delo Volfganga Amadeusa Mocarta od razmatranja njegovih putovanja po Evropi. Mocart je tokom svog kratkog života posetio deset evropskih zemalja i više od dve stotine gradova. Bili oni mali ili veliki, u njima se nalaze tragovi velikog kompozitora muzičkog klasicizma. Planiranje i realizacija tih putovanja, od 1762. do 1773. godine, bili su u rukama njegovog oca Leopolda. Glavni razlozi za takva putovanja u to vreme bili su obrazovanje i dalje usavršavanje, ostvarivanje kontakata sa drugim učenim ljudima, što su u Mocartovom slučaju bili muzičari i muzički teoretičari, zatim sticanje znanja, razmena mišljenja i akademskih iskustava.

Sažeti pregled država i gradova koje je posetio posmatraćemo iz perspektive današnjih evropskih zemalja, imajući na umu da neke od njih u Mocartovo vreme kao takve još nisu postojale. 

Belgija i Švajcarska

Teritorija današnje Belgije je za Mocarta bila samo prolaznog karaktera na putu ka Francuskoj tokom velike porodične turneje po Zapadnoj Evropi. Ta troipogodišnja turneja je kao svoj glavni cilj imala velike muzičke prestonice poput Pariza i Londona. Švajcarska je takođe bila zemlja kroz koju je Mocart prolazio i to u povratku iz Pariza prema Salcburgu u jesen 1766. godine. 

Nemačka

Mocart je u pet navrata odlazio u Nemačku - tri puta je bio u Minhenu i po jedanput je posetio Berlin, Drezden, Lajpcig i Frankfurt na Majni. Tokom velike porodične turneje po Zapadnoj Evropi, kao i prilikom drugog putovanja u Pariz, Mocart je ostavio traga u sedamdeset i tri grada. Pet puta je bio u Augzburgu, rodnom gradu svog oca Leopolda. Četiri puta je boravio u Manhajmu, gde je između ostalog upoznao članove tamošnje dvorske kapele. Tri puta su ga putovanja vodila do Švecingena i Majnca.


Karl Teodor
Maksimilijan III
Mocart je razvio posebnu vezu sa dvorom u Manhajmu, na čijem su čelu bili prinčevi Karl Teodor i Maksimilijan III. To je bilo mesto gde se mladi kompozitor nadao da će dobiti stalno nameštenje, iako do toga naposletku nije došlo. Međutim, muziciranje tamošnjeg orkestra i uspostavljanje veza sa vrsnim muzičarima umnogome su uticali na njegovo kompozitorsko stvaralaštvo.



Razlog zbog kojeg se u Manhajmu tako dobro muziciralo leži u tome što su plemići na čelu tog dvora bili veliki ljubitelji muzike. Princ Karl Teodor je ostao poznat u istoriji ne samo kao veliki ljubitelj, nego i kao pokrovitelj muzike. Mocart je za njega napisao operu Idomeneo. Supruga Karla Teodora je bila obrazovani muzičar, pa joj je Mocart posvetio šest sonata za klavir i violinu
Princ Maksimilijan III je bio prvi plemić kojem je Leopold predstavio svoju talentovanu decu. Bilo je to 1763. godine tokom velike porodične turneje po Evropi. Za njega je Mocart napisao svoju operu La finta giardiniera


Kristijan Kanabih
(1731-1798)
Pored neophodnih kontakata sa članovima visokog društva, Mocart je u Manhajmu upoznao i Kristijana Kanabiha, violinistu i kompozitora, koji je u to vreme delovao kao šef dirigent tamošnjeg dvorskog orkestra. Taj ansambl je važio za jedan od najboljih u Evropi. Zajedno sa drugim predstavnicima takozvane manhajmske škole, Kanabih je doprineo oblikovanju pretklasičnog stila, koji je utro put velikim stvaraocima poput Hajdna, Mocarta i Betovena. Rođen je u porodici muzičara, a svoje obrazovanje duguje najboljim pedagozima tog vremena. Mocart je svakako imao sreću da čuje muziciranje manhajmskog orkestra. To je predstavljalo odličnu osnovu za razvoj i negovanje preciznog i uigranog orkestarskog muziciranja, o kojem je pisao i istoričar Čarls Barni, nazivajući manhajmski orkestar jednim od najdisciplinovanijih u Evropi.


Volfgangov prijem na pariskom dvoru

Francuska

Dva putovanja su odvela Mocarta u Francusku, pa je tako Pariz video Mocarta kao dete i kasnije kao mladog čoveka. Prilikom prve posete nastupao je pred kraljem Lujem XV i Madam Pompadur, te svojim nastupima oduševio članove dvora. Tada se prvi put pojavljuju njegove kompozicije u štampanoj verziji - bile su to sonate za violinu i klavir.

Tokom drugog boravka u Parizu, Mocartova majka je umrla. Bilo je to 3. jula 1778. godine. Iako ni tada nije uspeo da nađe stalan posao, Mocart je napisao neka od svojih najboljih dela - poput čuvene Sonate u a-mollu i Pariske simfonije.



Engleska


Velika evropska turneja odvela je porodicu Mocart od Salcburga preko Nemačke i Belgije, uz duže zadržavanje u Parizu, do Engleske. Porodica se zadržala u Londonu ukupno petnaest meseci. Volfgand i njegova sestra Marija Ana priređivali su koncerte, između ostalog i na kraljevskom dvoru. Mocart je u Londonu upoznao Johana Kristijana Baha, koji je stilski veoma uticao na mladog kompozitora. Tada nastaju prve Mocartove simfonije.

Johan Kristijan Bah
(1735-1782)

Italija

Plemićke palate sa raskošnim baštama, vesele zabave, muzika, arhitektura, slikarstvo - to su sve bili sinonimi za Italiju 18. veka. Mocart je tri puta putovao sa ocem Leopldom u tu zemlju - od decembra 1769. do marta 1771. godine, zatim od avgusta do decembra 1771. godine i od oktobra 1772. do marta 1773. godine. Mocart je posetio ukupno pedeset i jedan grad, poput Rovereta, Verone, Padove, Milana, Kremone, Mantove, Rima i Napulja, ponevši zauvek sa sobom u srcu i zemlju i njenu muzičku tradiciju. Italija je Mocartu donela puno poznanstava i znanja, a uticala je i na oblikovanje njegovog ukusa. Među najznačajnijim susretima bio je onaj sa uvaženim muzičkim teoretičarem i kompozitorom Đovanijem Batistom Martinijem, koji je bio profesor mnogim istaknutim kompozitorima onog vremena. Tokom Mocartovih boravaka u Italiji nastajali su prvi gudački kvarteti i takozvane milanske opere Ascanio in Alba, Mitridate re di Ponto i Lucio Silla.

Tokom boravka u Italiji Mocart je dobio visoka priznanja kao muzičar - 1770. godine postao je član institucije Accademia Filarmonica u Bolonji, a papa Kliment XIV ga je imenovao vitezom Reda Zlatne Mamuze.


V. A. Mocart - vitez Reda Zlatne Mamuze

Holandija

Mocart i njegova porodica boravili su u Holandiji od septembra 1765. do aprila 1766. godine. Posetili su gradove poput Utrehta, Amsterdama, Harlema i Haga, gde su i priređivali koncerte. U Hagu se najpre razbolela Marija Ana, a potom i Volfgang. Zalaganjem princeze Karoline od Nasaua, oboje su bili pod nadzorom dvorskog lekara, te su se uspešno oporavili od tifusa. Tokom ovog perioda nastalo je dvanaest dela, a među njima se nalaze dve simfonije, kao i Galimathias Musicum

Češka

U oktobru 1767. godine porodica Mocart je zbog epidemije velikih boginja otišla iz Beča u Češku. Tokom kasnijih putovanja posetili su sedam gradova. Prag je igrao veoma važnu ulogu u poslednjim godinama Mocartovog života. On je u tom gradu doživeo velike uspehe, jer su tamo nastala remek-dela poput Praške simfonije u D-duru ili opere Don Đovani. Takođe, njegova opera Figarova ženidba je bila izuzetno popularna među praškom publikom. Mocartu je Prag svakako bio posebno drag i zbog prijateljstva sa porodicom Dušek. Franc Ksaver je bio poznati muzički pedagog, kompozitor i pijanista svog vremena. Njegova supruga Jozefa bila je operska pevačica, za koju je Mocart napisao nekoliko kompozicija, između ostalog i ariju Bella fiamma addio.





No comments:

Post a Comment

Aproprijacije klasične virtuoznosti u hevi metal muzici

Žanr hevi metal muzike sa svim svojim derivatima je od nastanka krajem šezdestih i početkom sedamdesetih godina prošlog veka veoma uspešan i...