Betovenovi pokrovitelji
Tokom svog života Betoven je imao nekolicinu bliskih prijatelja i poštovalaca svog stvaralaštva. Oni su ga finansijski pomagali i rado ugošćavali u svojim bogatim domovima. Među kompozitorovim prijateljima bile su i žene, neretko muzički obrazovane, koje su svakako bile i veliki ljubitelji umetnosti. Neka od svojih najpoznatijih dela Betoven je posvetio upravo svojim prijateljima i pokroviteljima. Ovo je priča o njima!
Nadvojvoda Rudolf |
Austrijski nadvojvoda Rudolf, mlađi brat cara Franca I, poznat po tome što je bio pokrovitelj umetnosti, bio je odličan pijanista i jedan od najvažnijih Betovenovih patrona. Kompozitor mu je davao časove klavira i kompozicije, ali mu je i posvetio brojne kompozicije, poput Sonate za klavir op. 106 u B-duru, Klavirskog trija op. 97, Petog klavirskog koncerta i Svečanu misu op. 132.
Kako je i sam bio kompozitor, nadvojvoda je bio jedan od pedeset autora koji su učestvovali u jednom zanimljivom zajedničkom poduhvatu. Naime, mnogi kompozitori koji su tada stvarali u Austriji ili su na neki način bili vezani za tu sredinu dobili su zadatak da napišu varijacije za klavir na jednu temu koju je predložio muzički izdavač Anton Dijabeli. Prvi deo ove svojevrsne zbirke predstavljale su Betovenove Dijabeli varijacije, a drugi deo su sačinjavale pojedinačne varijacije drugih autora, poput Mošelesa, Šuberta, Černija, Humela, Lista, Kalkbrenera i drugih muzičara.
Princ Lobkovic |
Princ Franc Jozef Maksimilijan fon Lobkovic bio je velikodušni pokrovitelj umetnosti, književnosti i muzike. Svirao je violinu, poručivao dela, posedovao je u svom domu orkestar, a bio je i jedan od osnivača bečkog Društva prijatelja muzike. Zajedno sa nadvojvodom Rudolfom i princom Kinskim, plaćao je Betovena na godišnjem nivou. Kompozitor mu je posvetio neka od svojih dela, poput Treće simfonije, koja je premijerno i izvedena u njegovoj palati 9. juna 1804. godine. Prvo javno predstavljanje simfonije desilo se u Theater an der Wien.
Od drugih dela posvećenih ovom plemiću posebno se izdvajaju Peta i Šesta simfonija, Koncert za violinu, violončelo i klavir, kao i nekoliko kompozitorovih gudačkih kvarteta.
Grof Razumovski |
Ruski grof Andreas Kirilovič Razumovski bio je diplomata u službi ruskog cara i ambasador pri austrijskom dvoru. Grof Razumovski je svirao violinu i u svom domu imao privatni gudački kvartet, na čijem je čelu bio Ignac Šupancig. Ovaj ansambl je premijerno izveo mnoga Betovenova kamerna dela pred privatnom publikom. Betoven je 1808. godine posvetio tri svoja gudačka kvarteta grofu Razumovskom, pa su ta dela danas ostala upamćena po prezimenu ovog plemića.
Princ Kinski |
Princ Ferdinand Johan Nepomuk Kinski bio je jedan od Betovenovih glavnih sponzora, uz prinčeve Lobkovica i Lihnovskog, kao i nadvojvodu Rudolfa. Posvetio se vojničkoj karijeri i postao oficir u službi Marije Terezije. Kao što je to bio običaj u svim aristokratskim palatama, tako su i u njegovom domu održavani koncerti u privatnom aranžmanu i pred pozvanim gostima. Njegova neočekivana smrt 1812. godine donela je Betovenu velike finansijske probleme, naročito u vreme kada su druga dva njegova pokrovitelja davala obećanu platu neredovno.
Princ Lihnovski |
Među kompozitorovim najvećim pokroviteljima bili su princ Karl fon Lihnovski i njegova supruga Kristijane. Princ je poticao iz stare i bogate aristokratske porodice, a posedovao je imanja u Austriji i Pruskoj. Betoven je upravo pod okriljem Lihnovskove pomoći počeo da objavljuje svoje kompozicije u Beču. Mnoga dela mu je posvetio, između ostalih Sonatu za klavir op. 13 u c-mollu, zvanu Patetična. Mladi pijanista i kompozitor u nekoliko je navrata živeo u prinčevom domu i posećivao ga je na njegovom imanju u Grecu kraj Tropaua. Čuvene reči koje je prema predanju izgovorio Betoven u trenutku besa bile su upućene upravo Lihnovskom:
"Prinče! Vi ste to što jeste pukim slučajem i po rođenju; ono što sam ja, jesam zahvaljujući samom sebi. Postoji i postojaće na hiljade prinčeva, ali samo je jedan Betoven."
Inače, pripadnici starih aristokratskih porodica sačinjavali su jedan veoma mali i zatvoreni krug ljudi u Beču. Svi članovi su se međusobno poznavali i bili su na neki način rođaci zbog brakova koji su sklapani. Najistaknutiji su bili članovi porodice Esterhazi, ali su i drugi bili veoma značajni - Kinski, Lihnovski i Lobkovic - sve Betovenovi pokrovitelji. Svi su oni posedovali imanja i imali su pozamašne prihode na raspolaganju.
Betovenova besmrtna draga
"Ja sam još uvek u krevetu i moj duh već juri tebi u susret, moja besmrtna draga, čas radosno, čas tužno, čekajući da li nas je sudbina čula ili nije...Ja jedino mogu da živim potpuno ako sam sa tobom ili nikako ako sam bez tebe; i zaista sam odlučio da lutam u daljini sve dok ne budem mogao da poletim tebi u zagrljaj i iskreno kažem da se sa tobom osećam kao kod kuće...nijedna neće posedovati moje srce, nikada - nikada! O, Bože, zašto moramo biti odvojeni od onih koje volimo!...Tvoja ljubav čini me u isto vreme najsrećnijim i najjadnijim od svih živih bića."
Bio je ovo odlomak iz pisma koje je napisano 1812. godine i upućenoj besmrtnoj dragoj. Ko je bila ta žena kojoj je Betoven uputio ove reči, ni danas nije poznato. O neuzvraćenoj ljubavi i nedostižnoj ženi ne govore samo citirane rečenice, nego i kompozitorova dela, pre svega solo pesme.
Ciklus pesama An die ferne Geliebte Betoven je komponovao 1816. godine. Iako nije nastao sa željom da se uobliči neka priča koja ima svoj početak i kraj, pesme se ne izvode pojedinačno već integralno. Stihove je napisao mladi doktor Aloiz Isidor Jajteles. Poznavaoci Betovenovog stvaralaštva smatraju da je sadržaj ovih pesama zapravo autobiografski. Nekada samo izražena čežnja za nedostižnom dragom ovde dobija na intenzitetu. Ciklus pesama je posvećen princu Lobkvovicu.
Ciklus pesama An die ferne Geliebte Betoven je komponovao 1816. godine. Iako nije nastao sa željom da se uobliči neka priča koja ima svoj početak i kraj, pesme se ne izvode pojedinačno već integralno. Stihove je napisao mladi doktor Aloiz Isidor Jajteles. Poznavaoci Betovenovog stvaralaštva smatraju da je sadržaj ovih pesama zapravo autobiografski. Nekada samo izražena čežnja za nedostižnom dragom ovde dobija na intenzitetu. Ciklus pesama je posvećen princu Lobkvovicu.
Iako je u nekoliko navrata govorio da bi voleo da se ženi, Betoven nikada nije bio u braku. Žene u koje je bio zaljubljen gotovo su uvek pripadale aristokratiji i zbog toga su mu bile nedostupne kao jednom običnom članu buržoazije. Među njegovim papirima pronađeno je jedno pismo upućeno besmrtnoj dragoj, ali u njemu nije otkriveno ime žene kojoj je bilo upućeno. Od tada su objavljene brojne studije u kojima se spekuliše o identitetu Betovenove drage, a moguće kandidatkinje su Đulijeta Gvičardi, Tereza Malfati, Jozefina Brunzvik, Almerija Esterhazi, Dorotea Ertman, Betina Arnim, Antonija Brentano i Ana Marija Erdedi.
Đulijeta Gvičardi, rođaka Jozefine Brunzvik, upoznala je Betovena 1800. godine u domu porodice Dejm. Betoven je bio njen nastavnik klavira i posvetio joj je jednu od svojih najpoznatijih kompozicija - Sonatu za klavir op. 27 br. 2, poznatu kao Mesečeva.
"Moj život je opet malo prijatniji, opet sam napolju, među ljudima - teško da možete verovati koliko je pust, koliko je tužan moj život bio u protekle dve godine; ovu promenu je izazvalo jedna mila, očaravajuća devojka, koja me voli i koju volim. Nakon dve godine, ponovo uživam u trenucima blaženstva, i to je prvi put da osećam da bi me brak mogao usrećiti, ali nažalost, ona nije mog društvenog položaja - i sada - sigurno se ne bih mogao oženiti." - ove reči je Betoven napisao svom prijatelju Francu Gerhardu Vegeleru novembra 1801. godine, te se pretpostavlja da kompozitor ovde misli upravo na Đulijetu Gvičardi.
Pesmu Adelaida Betoven je komponovao oko 1795. godine na stihove Fridriha fon Matisona. U pitanju je jedna ranoromantičarska pesma u kojoj pesnik izražava čežnju za idealizovanom i nedostižnom dragom.
Pesmu Adelaida Betoven je komponovao oko 1795. godine na stihove Fridriha fon Matisona. U pitanju je jedna ranoromantičarska pesma u kojoj pesnik izražava čežnju za idealizovanom i nedostižnom dragom.
Betoven je upoznao Terezu Malfati (1792-1851), rođaku doktora Johana Malfatija, 1810. godine. Davao joj je časove klavira i ponudio brak što je ona odbila. Ona je tokom svog života govorila o sebi kao o Betovenovoj učenici. Danas još uvek nije postignut dogovor oko toga da li je čuvena Betovenova kompozicija Za Elizu izvorno bila nazvana "Za Terezu" i tako posvećena njoj ili je posveta zaista bila namenjena nekoj drugoj devojci.
Talentovane sestre Jozefina (1779-1821) i Tereza fon Brunzvik (1775-1861) pohađale su časove klavira kod Betovena 1799. godine. Nakon smrti Jozefininog mnogo starijeg muža, grofa Jozefa Dejma, odnos između nje i Betovena se razvio, ali i stigao do naglog kraja kada se ona ponovo udala. Kada se rastala od drugog muža, barona fon Štakelberga, desio se slučajni susret između njih dvoje u Pragu. Čuveno pismo besmrtnoj dragoj, napisano u Teplicu 1812. godine, nastalo je nakon ovog susreta. Zbog toga je neko vreme vladalo mišljenje da je besmrtna draga upravo Jozefina. Pretpostavlja se, isto tako, da je Jozefinina poslednja ćerka Minona bila zapravo Betovenovo dete.
Jedna od pesama posvećena Jozefini je An die Hoffnung. Komponovana je 1805. godine u Beču.
Jedna od pesama posvećena Jozefini je An die Hoffnung. Komponovana je 1805. godine u Beču.
Amalija Zebald (1787-1846), pevačica iz Berlina, upoznala je Betovena 1811. godine u gradu Teplicu u Češkoj. Ponovo su se sreli naredne godine tokom boravka u tamošnjoj banji. Ona je poput svoje sestre Auguste bila sopran. Obe su bile članice berlinske Pevačke akademije, kao i njihova majka koja je bila alt. Amalija je kasnije radila kao profesor pevanja. Njihov drugi susret, te 1812. godine, takođe je dao povoda istraživačima da baš Amaliju proglase za devojku o kojoj je Betoven pisao.
Od jeseni 1808. godine Betoven je živeo u kući grofice Ane Marije Erdedi (1779-1837). Ona je bila među Betovenovim najvernijim obožavateljima, kompozitor je sa njom razmatrao brojna osetljiva pitanja, te su bili veoma bliski prijatelji. Grofica Ana Marija je odigrala veoma važnu ulogu u donošenju odluke o godišnjem izdržavanju Ludviga van Betovena u Beču, koju je umetnik potpisao 1809. godine. Bila je odlična pijanistkinja i kompozitor joj je posvetio nekoliko svojih kasnijih dela.
Dva klavirska trija nastala su tokom Betovenovog boravka u domu grofice Erdedi, te je on odlučio da joj se zahvali na gostoprimstvu tako što će joj i posvetiti ta dela. Trija su štampana 1809. godine.
Dva klavirska trija nastala su tokom Betovenovog boravka u domu grofice Erdedi, te je on odlučio da joj se zahvali na gostoprimstvu tako što će joj i posvetiti ta dela. Trija su štampana 1809. godine.
Antonija Brentano (1780-1869) bila je supruga Franca Brentana, bogatog bankara iz Frankfurta. Ona je živela sa svojom porodicom u Beču od 1809. do 1812. godine. Iz tog vremena potiče njeno prijateljstvo sa Betovenom. Kompozitor je 1812. godine putovao sa porodicom Brentano u Karlsbad. Dugo je smatrano da je Antonija bila žena kojoj je Betoven napisao pismo, datirano 6. i 7. jula 1812. godine. Ona je bila kolekcionar umetničkih dela, pokrovitelj umetnosti i Betovenova bliska prijateljica. Kompozitor joj je posvetio svoje Dijabeli varijacije.