Monday, 11 November 2024

Neobični muzički instrumenti - džepna violina

Da li ste nekad videli džepnu violinu? Da li znate čemu su služile i kada su korišćene? Ja sam ih prvi put videla u Kući muzike u Beču. Možete ih pronaći pod imenom pochette, dancing master's kit ili Tanzmeistergeige. Najviše su bile u upotrebi od 17. do 19. veka. U početku su korišćene na privatnim časovima plesa, gde je učitelj podučavao jednog učenika. On bi najpre pokazivao učeniku korake, a potom bi uzeo violinu i svirao dok je učenik ponavljao. Kvalitet izvedene muzike na tom instrumentu nije morao biti visokog kvaliteta, ali to nije bila ni namera. 

Ples je, inače, tokom 18. veka smatran za društveno prihvatljiv vid razonode, a pripadnici višeg staleža bili su u obavezi da nauče da plešu, pa su imali i privatne učitelje plesa. Veliki dvorovi su zapošljavali stalne učitelje plesa, koji nisu samo podučavali, nego su i uređivali sled igara na proslavama, festivalima i balovima. Majstor plesa je obično uz sebe imao i džepnu violinu (pochette na francuskom znači mali džep), koja im je služila da sviraju melodiju dok pokazuju korake koji moraju da se nauče. Nosili su sa sobom violine duge 35 do 40 centimetara u izduženim džepovima, ušivenim na donjem delu fraka. Upravo su zbog svoje male veličine i vitkog tela bile pogodne za tako nešto. Pravile su se u različitim oblicima, često od egzotičnih vrsta drveta, slonovače, ebanovine ili kornjačevine, a o tome da su zapravo, na neki način, bile i statusni simboli, svedoče sačuvani primerci koji su ukrašeni dragim kamenjem, zlatom i srebrom. Imale su i detaljno izrezbarene glave. 


Na ovoj fotografiji, koju sam napravila u Kući muzike u Beču, vide se tri džepne violine iz južne Nemačke, nastale negde u periodu između 1720. do 1750. godine, kao i jedna kopija Stradivarija, za kojeg se zna da je napravio i nekoliko ovakvih violina. Upravo su džepne violine najčešće bile i pravljene na ova dva načina – ili u obliku uzanog čamca ili poput veoma male violine. Zvuk koji proizvode nije veliki s obzirom na to da imaju malu zvučnu kutiju. Suviše su male da bi se stavljale pod bradu tokom sviranja, kao regularne violine. Gudalo bi nam bilo suviše blizu nosa! Zbog toga se ove džepne violine stavljaju kod donjih rebara, a preko žica se povlači gudalo.

No comments:

Post a Comment

Aproprijacije klasične virtuoznosti u hevi metal muzici

Žanr hevi metal muzike sa svim svojim derivatima je od nastanka krajem šezdestih i početkom sedamdesetih godina prošlog veka veoma uspešan i...