![]() |
Polka fransez posvećena Henrijeti |
Životna saputnica majčinske topline, menadžerka, sposobna da vodi računa o finansijama porodice i pametan savetodavac, a uz to još i umetnica koja je razumela život muzičara - sve to bila je Henrijeta Trefc, prva supruga Johana Štrausa mlađeg. Kad su se venčali 27. avgusta 1862. godine, Jeti je već imala iza sebe dve vanbračne zajednice, nekoliko dece, izuzetno uspešnu karijeru, a bogami i 44 godine. Kum na venčanju u Katedrali Svetog Stefana bio je Štrausov izdavač i prijatelj Karl Haslinger. U većini Štrausovih biografija ime Henrijete Trefc samo se usput spominje, ali to se promenilo 2018. godine kada joj je Peter Zomereger posvetio knjigu. Autor zapisuje da je Henrijeta bila: "...pametna, samosvesna i umetnica čvrste volje, žena koja je bila izuzetna ličnost svog vremena." Možda baš zato što je bila takva žena, Johan joj je 1863. posvetio kompoziciju Bluette, čiji naziv označava plavu iskru koja se javlja kada se kuje metal, dok se u pozorišnom svetu odnosi na komičnu predstavu.
Henrijetin partner bio je uspešni poslovni čovek Moric Todesko, koji je sa bratom Eduardom vodio trgovinsku kompaniju, banku i fabriku tekstila. Tada nije postojala mogućnost da se Henrijeta kao hrišćanka i Moric kao Jevrejin venčaju, pa su održavali vanbračnu vezu iz koje su potekle dve ćerke. Pre toga, Henrijeta je već imala ćerku koju je usvojio otac Pjetro Galvanji. Ukupno, talentovana pevačica je imala sedmoro vanbračne dece - četiri sina i tri ćerke. Prvi susret sa Johanom Štrausom desio se verovatno početkom 1861. godine u kući Morica Todeska. Tada je "kralj valcera" nastupao sa poznatim francuskim violinistom Anrijem Vjutanom. Često se može pročitati da je Henrijeta vodila umetnički salon u palati svog bogatog partnera, ali to ne može biti tačno, jer je njegova velelepna vila u neorenesansnom stilu izgrađena 1864. godine, kada je ona već bila u braku sa Johanom Štrausom. "Ako se udam, to će biti on ili niko drugi!" - to je navodno rekla Henrijeta kada je čula njegov valcer Zvučni talasi.
Mladi Štraus, čovek koji je razvio jaku vezu s majkom, žudeo je za ženom koja bi istovremeno bila ljubavnica i prijateljica majčinskog lika. S druge strane, Jeti je u mladom čoveku videla kako ljubavnika tako i veliko dete prema kojem je imala majčinska osećanja. Uz to, imali su i muziku kao profesiju koja ih je povezivala, pa je Johan sa svojom suprugom mogao i o tome da razgovara. Bio je to Bogom blagosloven brak, kako je govorio Johan, a ona je sebe videla kao najsrećniju ženu, koja je rado pazila na to da njen muž uvek bude elegantno obučen, te da njegove bujne crne lokne uvek budu uredno nameštene. Henrijeta je bila svesna da je brak sa Johanom značio praktično povezivanje sa celom porodicom Štraus. Dan nakon venčanja ona piše dirljivo pismo svom deveru Jozefu: "Molim te, dragi Jozefe, da me prijateljski prihvatiš i da u svom srcu ostaviš malo mesta za mene...Pruži mi svoju dragu ruku i podrži me u lepom zadatku da zaslužim ljubav i naklonost tvoje porodice."
Već 1863. godine Henrijeta je pratila svog supruga na putu za Pavlovsk kraj Sankt Peterburga, gde je Johan svake godine još od 1856. nastupao pred oduševljenom publikom. U Carskom selu je pred ruskom carskom porodicom pevala Šubertove pesme, ali i muževljevu pesmu Dolci pianti. Henrijetin dever Jozef piše svojoj ženi: "Jeti je nezamenjiva. Ispisuje sve račune, prepisuje orkestarske deonice, gleda šta se priprema u kihinji i generalno vodi računa o svemu sa takvom pažnjom i nežnošću, što je potpuno za divljenje." Put u Rusiju je očigledno učvrstio brak sa Johanom. Osim u Rusiju, Henrijeta je pratila muža i na putu za Ameriku.
Sa zajedničkog putovanja u Pariz Henrijeta se vratila bolesna. Nakon što je dobila srčani udar, umrla je 8. aprila 1878. godine. Pola Beča je došlo na njenu sahranu, samo jedna osoba je nedostajala: njen suprug Johan, koji je bio bolestan. Iz njihovog braka nije se rodilo nijedno dete, a Johan se već nakon nekoliko sedmica ponovo oženio.
No comments:
Post a Comment