Sunday, 30 March 2025

Zuska Medveđova

Zuska Medveđova je rođena 5. oktobra 1897. godine u Bačkom Petrovcu u seljačkoj porodici. Njen otac Jan i majka Marija Medveđova imali su još troje dece, dve ćerke Katarinu i Mariju i brata Jana koji je živeo u Pragu. To što je Zuska odrasla u seljačkoj porodici značajno će uticati na njeno stvaralaštvo, a svoj likovni talent je pokazivala još u osnovnoj školi. Primetivši da ima talenta, njen učitelj Julijus Kubanj nagovorio je roditelje da je pošalju na studije, ali oni nisu bili u mogućnosti da to urade. Prvi put je svoja dela izložila javno tokom Narodnog zbora i Slovačkih narodnih svečanosti u Petrovcu 28. avgusta 1919. godine. Tada su uz dela poznatog akademskog slikara Karola Miloslava Lehotskog i slika dva amaterska slikara, Ivana Grupnika i Andreja Labata, bile izložene slike i skulpture Zuske Medveđove.

Zbog uspeha na izložbi u Petrovcu mlada umetnica je 1920. godine imala priliku da svoja dela predstavi van rodnog mesta i to u Zagrebu. Na ovoj izložbi je osim vezenih muških košulja i drugih ručnih radova bilo izloženo nekoliko Zuskinih slika. O njenim delima na izložbi je pisao i časopis Čehoslovački list koji je uz pohvale najavio da mlada slikarka ide na umetničke studije u Prag. Tamo je stigla u februaru 1921. godine izvan rokova za prijavne ispite na akademiji i zato je pohađala privatnu školu kod profesora Ferdinanda Engelmilera. Nažalost, školu je morala da napusti iz finansijskih razloga i preselila se u Berlin gde je pokušala da nastavi studije, ali se morala vratiti kući zato što nije dovoljno dobro znala nemački jezik. U Bačkom Petrovcu je priredila svoju prvu samostalnu izložbu 2. i 3. septembra 1922. godine u zgradi gimnazije u Širokoj ulici gde se danas nalazi galerija koja nosi njeno ime. Na izložbi je prikazano 95 dela, od toga 40 su bila ulje na platnu.  Nakon privatnog školovanja u Pragu i neuspelog pokušaja u Berlinu, Medveđova upisuje studije na Umetničko-industrijskoj školi u Zagrebu. Međutim, zahvaljujući njenom učitelju Julijusu Kubanjiju uspela je 1923. godine da se vrati u Prag gde se upisala na Akademiju likovnih umetnosti. U Pragu je studirala kod Maksa Švabinskog i Jakuba Obrovskog, nastavljajući da priređuje izložbe u svom zavičaju. Posle završenih studija vraća se u Bački Petrovac gde će boraviti dugi niz godina. Osim slikarstva, tokom boravka u rodnom mestu Medveđova je ilustrovala knjige i časopise. 

Slikarsko delo Zuske Medveđove sledi idejno-estetsku tradiciju slovačkog slikarstva narodnog žanra i primenjene motive iz svakodnevnog života vojvođanskih Slovaka. Medveđova je uglavnom slikala figuralne kompozicije, portrete i mrtvu prirodu. U njenim figuralnim kompozicijama dominiraju narodni prizori. Tradiocionalni foklorni oblik etnografskog slikarstva počela je da neguje još dok je bila samouka, nastavila je da neguje žanr i tokom studija, pa sve do kraja života. Slike koje pripadaju ovoj grupi su Svadba, Nedelja, Ručak na njivi, Orač, kao i brojne slike sa motivima žetve. Najbrojnija dela njenog likovnog stvaralaštva su portreti. Slikala je portrete značajnih ličnosti, pisaca i kulturnih poslenika, ali i svojih rođaka, prijatelja i poznanika. Medveđova je rado slikala i mrtvu prirodu, pogotovo cveće. Ono što je dominiralo kao motiv u njenim slikama pejzaža su letnji prizori i ravničarska polja prekrivena pšenicom. Osim ovakvih slika, radila je i slike plodnih polja sa vijugavim poljskim putevima, ali uvek je dominirala ravnica.

Za vreme Drugog svetskog rata Zuska se odselila u Bratislavu gde je ostala do smrti 1985. godine. Međutim, često se vraćala u Bački Petrovac, gde su povodom njenog 70. i 75. rođendana priređene izložbe. Svoja mnogobrojna dela umetnica je zaveštala svojim sugrađanima u rodnom mestu, gde je 1. jula 1989. godine osnovana Galerija Zuske Medveđove.

No comments:

Post a Comment

Srpska muzika kroz vekove - IV rukovet Stevana Mokranjca

Mirjano, oj Mirjano! Imaš ruse kose, Mirjano, daj, daj, da gi mrsim ja! Mirjano, oj Mirjano! Imaš čarne oči, Mirjano, daj, daj, da gi pijem ...