Karol Lipinski (1790-1861) |
Karol Lipinski je bio jedan od najpoznatijih violinskih virtuoza prve polovine 19. veka, umetnik koji je sa ogromnim uspehom koncertirao u svim značajnim evropskim gradovima, savremenik Šumana, Šopena, Mendelsona, Lista i drugih muzičkih velikana epohe romantizma. Postoji anegdota o tome da je sam Nikolo Paganini dao veliki kompliment svom kolegi savremeniku. Kada su ga pitali ko bi mogao da bude najbolji violinista, Paganini je navodno rekao:
„Najbolji – to ne znam, ali drugi po kvalitetu svakako Lipinski.“
Kada je ovaj poljski muzičar 1839. godine postao koncertmajstor na saksonskom dvoru u Drezdenu, imao je priliku da upozna mnoge vrsne umetnike tog doba. Među njima je bio i nemački kompozitor Robert Šuman, cenjeni muzički kritičar romantičarske epohe, koji mu je čak posvetio svoj Karneval op. 9. On je u jednoj najavi predstojećeg Lipinskovog nastupa napisao:
„Lipinski je ovde. Te tri reči su sve što je potrebno da se puls svim ljubiteljima muzike pokrene, ali ukoliko kažemo da će on nastupiti na koncertu, tada će srca ljubitelja poskočiti od radosti“.
Nazvavši ga drugim Paganinijem, nakon održanog koncerta, Šuman nastavlja sa pohvalama:
„...da je Paganini bio u prilici da ga čuje danas, sasvim sigurno bi mu predao svoje žezlo.“
Portret Karola Lipinskog iz 1822. godine |
Karol Lipinski je rođen 30. oktobra 1790. godine na imanju aristokratske porodice Potocki blizu poljskog grada Lublina. Njegov otac Feliks je bio upravitelj muzike u službi te porodice i podučavao je decu svog patrona. Mali Karol je od detinjstva bio okružen muzikom, a zahvaljujući velikom talentu ubrzo je nadmašio svog oca. Kada je poljska zemlja podeljena između Austrije, Nemačke i Rusije, mnogi dvorski orkestri su raspušteni, pa tako i onaj u domu Potockijevih, te se porodica Lipinski seli u Lvov, tadašnji Lemberg, gde je otac Feliks Lipinski služio kao kapelmajstor kod grofa Starženjskog. Muzički život tog grada, koji se danas nalazi u Ukrajini, cvetao je u vreme kada su se članovi porodice Lipinski doselili na samom kraju 18. veka. U domovima poljske aristokratije, koja je držala svoje privatne orkestre, svirana je muzika bečkih klasičara, otac Feliks je pored dirigentskih obaveza formirao i jedan kamerni ansambl, prepustivši vođstvo svom sinu Karolu. Tada je budući violinski virtuoz počeo da svira jedan drugi instrument – violončelo. Bio ga je oduševio taj duboki, snažan i topao ton tog gudačkog instrumenta. Po potrebi je za nastupe svog kamernog sastava svirao i violinu i violončelo, ali se kasnije ipak opredelio za violinu zbog većih mogućnosti za razvoj karijere. Ono što se iz ovog lepog iskustva sviranja drugog instrumenta ističe kao najvažnije, a sam Lipinski o tome govori kasnije tokom svog života, jeste koliko mu je to bilo dragoceno kada je svirao violinu. Kaže Lipinski da mu je violončelo pomoglo da na violini peva kao nijedan drugi virtuoz.
Portret Karola Lipinskog iz 1835. godine |
Pored sviranja violine i violončela, Karol je počeo i da komponuje muziku za predstave lokalnog teatra, gde su dva puta sedmično bile dozvoljene predstave na poljskom jeziku. Dozvolu za duže odsustvo dobija 1814. godine kako bi se uputio u Beč, gde upoznaje Luja Špora, jednog od najboljih violinista i kompozitora u Evropi. Impresioniran izvođačkim umećem jednog samoukog poljskog violiniste, kakav je bio Lipinski, umetnik ga ohrabruje da se posveti solističkoj karijeri. Tome je još više doprinelo širenje vesti o čudesnom italijanskom virtuozu na violini – Nikolou Paganiniju. Želeći da se uveri u njegovo majstorsko vladanje instrumentom, Lipinski odlazi put Italije 1817. godine kako bi mogao uživo da ga čuje. Ne samo da je bio u prilici da prisustvuje Paganinijevom nastupu, nego su se dvojica kolega sprijateljili i održali nekoliko zajedničkih nastupa.
Paganini je ponudio Lipinskom da krenu na zajedničku koncertnu turneju po Italiji, ali je poljski virtuoz ipak odlučio da se vrati svojoj porodici u Lvov. Ti dragoceni nastupi sa tada najčuvenijim violinistom doneli su Lipinskom veliko uvažavanje sugrađana kada se nakon boravka u Italiji vratio kući. Dvojica muzičara ponovo su se srela i to 1829. godine u Varšavi, kada su planirani njihovi nastupi u okviru proslave zbog krunisanja Nikolaja I za kralja Poljske. Tamošnja štampa je kreirala atmosferu negativnog nadmetanja između dvojice prijatelja, raspravljajući o tome ko je bolji violinista. Lipinski je na ta pisanja varšavskih novina odgovorio da on nikad nije želeo da svira kao Paganini, iako se njegovom umeću divio, niti je želeo da se sa njim poredi, pošto je on sam izabrao potpuno drugačiji pristup sviranju violine. Ja sam kao samouki violinista zaista mukotrpno i predano radio na svom izvođačkom umeću, naglasio je tada Karol Lipinski. Nikolo Paganini je pred svoju smrt 1840. godine poklonio svojih osam violina najboljim violinistima tog doba, a među njima je bio i Lipinski koji je od svog kolege na poklon dobio instrument iz radionice Amati. Paganini je Lipinskom posvetio svoje Burleskne varijacije na temu Karnevala u Veneciji, da bi poljski violinista 1827. godine uzvratio sa Tri kapriča za violinu.
Pored koncertnih turneja koje su ga odvodile u Rusiju, Francusku, Nemačku i Englesku, Karol Lipinski je uvek odvajao vreme za sopstveno usavršavanje, pedagoški rad, kamerno muziciranje i komponovanje muzike. Nakon jednog nastupa u Beču 1837. godine, tamošnji muzički kritičar zapisuje sledeće reči, ponovo se osvrćući na neophodno poređenje sa Paganinijem:
„Paganini je zbog svoje sposobnosti stvaranja čuda i rafiniranog sviranja postao pravi predstavnik romantizma. S druge strane, čini se da je Lipinski genije klasicizma. Sa Paganinijem mi zaboravljamo na umetnost i vidimo umetnika; sa Lipinskim mi zaboravljamo na umetnika i vidimo umetnost. Paganinijevoj violini se divimo, ali violinu Lipinskog volimo.“
Iz bogate karijere Lipinskog posebno se izdvaja njegov boravak u Drezdenu, gde je 1839. godine postao koncertmajstor na tamošnjem dvoru. Ovaj nemački grad je, inače, bio prava muzička prestonica, istinski centar muzičke umetnosti, koji je još od sredine 16. veka imao oformljen orkestar i opersku trupu. Tamo su koncertirali velikani poput Baha, Mocarta i Betovena, a kamerna muzika je bila veoma popularna. U dvorskom orkestru svirali su tada mnogi sjajni instrumentalisti, čija su imena ostala zapisana u istoriji umetničke muzike. Lipinski je oformio jedan kamerni ansambl sa uvaženim kolegama i priređivao javne koncerte poput nekakvih „kvartetskih akademija“, ali je i u svom domu okupljao bliske prijatelje i saradnike zarad muziciranja. Mnogi poznati umetnici koji bi dolazili u Drezden – Šuman, Berlioz ili List – svraćali bi u dom porodice Lipinski i priređivali muzičke večeri.
Poljski virtuoz je radio i kao pedagog, te je podučavao mlade violiniste, među kojima su bili budući violinski majstori, poput Jozefa Joakima ili Henrika Vijenjavskog. Svega nekoliko meseci pred svoju smrt, sredinom decembra 1861. godine, Lipinski je osnovao muzičku školu za darovite učenike, a deo svog imetka ostavio za stipendiranje poljskih muzičara. Danas se u gradu Vroclavu nalazi muzička akademija koja nosi njegovo ime.