Otkako je Rusija upravila svoj pogled prema drugim evropskim zemljama na inicijativu Petra Velikog, a potom i svih njegovih naslednika na carskom dvoru, muzički život Sankt Peterburga kao tadašnje prestonice počeo je nezaustavljivo da cveta. U želji da se približe manirima drugih evropskih dvorova, ruski vladari su počeli sistematski da izgrađuju osnove za budući razvoj ruske nacionalne škole u 19. veku. Ulaganjem u produktivne i reproduktivne muzičke snage, najpre putem angažovanja inostranih umetnika, a potom i osnivanja ključnih domaćih institucija odgovornih za rađanje nacionalne umetnosti, ruska muzička scena je veoma brzo postala dovoljno intrigantna mnogim umetnicima romantičarskog doba, koji su na poziv bilo članova ruske aristokratije ili ruskih muzičara dolazili da svojim nastupima ostave izuzetno značajne tragove u muzičkim analima Sankt Peterburga i Moskve. Među tim muzičarima koji su na odušeljenje ruskih ljubitelja muzike gostovali u spomenutim gradovima svakako treba izdvojiti vrsnu pijanistkinju Klaru Šuman, koja je zajedno sa svojim mužem kompozitorom Robertom Šumanom posetila Rusiju 1844. godine. Podatak da je ova proslavljena nemačka umetnica svirala u Rusiji dovoljno svedoči o tome koliko su Sankt Peterburg i Moskva bili važna središta koncertnog života tadašnje Evrope. U prvoj godini braka mlada umetnica je svom suprugu posvetila Romanse op. 11.
Iako je bilo potrebno prevaliti veliki put od Nemačke do Rusije, Klara i Robert su ipak odlučili da gostuju u toj dalekoj zemlji pre svega zbog finansijskih poteškoća. S obzirom na to da su muzičari tada dobijali impresivne prihode od nastupa u Rusiji, zahvaljujući velikodušnosti ruske aristokratije i članova carske porodice, porodica Šuman se hrabro uputila prema Sankt Peterburgu i Moskvi. To gostovanje nije se samo finansijski isplatilo za ove nemačke muzičare, već je i u umetničkom pogledu pogodovalo razvoju ruskog muzičkog života i ruske nacionalne škole, jer su mnogi kasniji ruski kompozitori rado proučavali klavirska dela Roberta Šumana, naročito Petar Iljič Čajkovski koji je po ugledu na svog nemačkog kolegu napisao zbirku klavirskih minijatura Dečji album. Osim toga, Čajkovski je bio prvi koji je na ruski jezik preveo Robertov priručnik pod nazivom „Životna pravila za mlade muzičare“, u kojem nailazimo na jednu posebno važnu rečenicu: „Neka srebrna nit imaginacije bude utkana u čvrste okove pravila.“ S obzirom na to da muzika Roberta Šumana tada nije bila poznata u Rusiji, Klarini koncertni programi koji su uključivali upravo dela njenog muža doprineli su širenju njegovog uticaja na ruski muzički prostor. Osim uspešnih nastupa u Sankt Peterburgu i Moskvi, supružnici su imali privilegiju da borave u aristokratskim salonima i da razgovaraju sa članovima carske porodice u Zimskoj palati. U domu braće Vilgorski, koji su inače bili odlični muzičari, Šumanovi su upoznali mnoge poznate ljude, među kojima i Glinku, a druženje je podrazumevalo zajedničko muziciranje.
Kako su ruskom operskom scenom 18. veka vladali italijanski majstori, što je bio zapravo slučaj i u mnogim drugim delovima Evrope, sasvim je očekivano da je ruska publika bila posebno naklonjena operskoj tradiciji te mediteranske zemlje. Od značajnijih gostovanja u Sankt Peterburgu u 19. veku posebno se izdvaja dolazak velikog maestra Đuzepa Verdija i premijerno prikazivanje njegove opere Moć sudbine 1862. godine. U to vreme Verdi je već bio proslavljeni italijanski operski kompozitor i muzički simbol italijanskog rizorđimenta odnosno pokreta za ujedinjenje Italije. Uspesi njegovih muzičko-scenskih ostvarenja, kao što su Nabuko, Travijata, Trubadur i Rigoleto, obezbedili su mu pozive da komponuje za prestižne evropske operske kuće, a odjeci kompozitorove slave stigli su i do ruskog carskog dvora. Tako su 1861. počeli pregovori oko toga da se obezbedi Verdijev dolazak u Rusiju, a o tome se brinuo italijanski tenor Enriko Tamberlik, koji je još od pedesetih godina boravio u toj zemlji u svojstvu direktora ruskih carskih pozorišta. Ovaj italijanski pevač rado je prihvatio da bude posrednik u ovim dogovorima, jer se nadao da će u toj novoj operi, koja bi se spremala baš za izvođenje u Sankt Peterburgu, dobiti glavnu ulogu, što se naposletku i ostvarilo. Nakon što je prihvaćen Verdijev drugi predlog za libreto buduće opere, zasnovan na delu „Don Alvaro ili Moć sudbine“ španskog autora Anhela de Savedre, maestro je u pratnji svoje izabranice Đuzepine Streponi stigao u Sankt Peterburg novembra 1861. godine.
Iako je češki kompozitor Antonjin Dvoržak samo jednom boravio u Rusiji 1890. godine, održavši dva veoma uspešna koncerta simfonijske muzike, njegovo gostovanje je ostavilo snažan utisak kako na muzičke kritičare tako i na publiku, koja se u to vreme već mogla podičiti vrhunskim koncertnim životom. Dvoržak je dve godine pre dolaska u Rusiju sklopio prijateljstvo s Čajkovskim i to prilikom posete ruskog kompozitora Pragu 1888. godine. Bez obzira na to što Čajkovski nažalost nije bio u Rusiji kada je Dvoržak predstavljao svoja dela, topao prijem ruske muzičke javnosti, koja je u svim novinama svečano najavila dolazak češkog kompozitora, učinila je boravak ovog velikana češke nacionalne škole itekako prijatnim i uspešnim.
Za razliku od Dvoržaka, francuski kompozitor Kamij Sen-Sans se u dva navrata predstavio ruskoj publici i ostavio snažan utisak kako na ljubitelje muzičke umetnosti tako i na ruske kompozitore. Nakon jednog koncerta u Moskvi Čajkovski je zapisao sledeće reči o svom kolegi za kojeg ga je vezivala ljubav prema baletu:
„Sen-Sans zauzima vodeće mesto u muzičkom životu Evrope danas zahvaljujući tome što poseduje odličan kompozitorski talenat, izvrsne izvođačke veštine i široko muzičko obrazovanje.“
Zahvaljujući istaknutom ruskom umetniku Antonu Rubinštajnu prva poseta francuskog kompozitora desila se 1875. godine i tada je priredio po tri koncerta u Sankt Peterburgu i Moskvi, nastupajući u dvostrukoj ulozi – kao solista na klaviru i kao dirigent. Sen-Sans je tom prilikom upoznao neke od najvažnijih ruskih kompozitora, poput Balakirjeva, Borodina i Rimskog-Korsakova. Dvanaest godina kasnije, Sen-Sans se vratio u Rusiju i ponovo održao po nekoliko koncerata u ruskim umetničkim prestonicama. Da je ovaj francuski romantičar ostavio itekako pažnje vrednih tragova u istoriji ruske muzike svedoči i taj podatak da je Rusko muzičko društvo prilikom proslave pola veka svog postojanja 1909. godine izabrala upravo Kamija Sen-Sansa kao jednog od svojih počasnih članova.